Zprostředkování prodeje nemovitosti
3.5 (70%) 4 hlas[ů]

dům na rucePřed prodejem je třeba nemovitost trochu připravit, někdy třeba vymalovat, pečlivě uklidit. Sice už se budete brzy stěhovat a nepořádek na sebe nenechá dlouho čekat, mnohem lépe se ale prodává pečlivě uklizený byt. Existují i firmy, které vám byt uklidí a naaranžují, aby se lépe prodal. Pro samotnou prezentaci je důležité vše dobře nafotit a popsat. Dále budete muset určit správnou prodejní cenu – to je opravdu podstatné a složité. A pak už jí budete intenzivně nabízet, všemi možnými cestami. Od té chvíle očekávejte telefonáty, dotazy, zájemce o prohlídky. Pokud najdete vážného zájemce, čeká Vás příprava smluv a převod peněz. Zde je možné zvážit zda nevyužít zprostředkování prodeje nemovitosti.

 

Zprostředkování prodeje nemovitosti

Zdroj: www.hypoindex.cz

Než se rozhodnete, zda prodáte svou nemovitost bez realitní kanceláře, zjistěte si pár nabídek od realitek. Někteří lidé jsou zastánci vlastního prodeje. Prý jim to ušetří mnoho peněz. Jenže pravdou je, že realitní kanceláře hledají své klienty právě na serverech, kde se nemovitosti prodávají bez jejich služeb. Většinou pak majitele nemovitosti přemluví pro zprostředkování prodeje nemovitosti.

Mnoho lidí, kteří se rozhodnou byt prodat bez realitky, mají většinou špatné zkušenosti právě s nákupem teď už prodávaného bytu. V případě, že nechcete využít těchto služeb, najměte si alespoň právníka. Nemá smysl se prodírat džunglí smluv a právních náležitostí sami.

Důležité jsou například všechny potřebné dokumenty. Než dojde k samotnému prodeji, je dobré si dopředu zajistit nabývací titul, což je například darovací smlouva nebo kupní smlouva. Musíte si také zažádat o výpis z vlastnického listu, připravit přesné rozměry bytu a případné revizní zprávy. Nezapomínejte také na kolaudační rozhodnutí, pokud jste dělali nějakou rozsáhlejší rekonstrukci bytu.

 

Průkaz energetické náročnosti budovy

PENB

Jestliže nemovitost budete prodávat sami, nezapomínejte na průkaz energetické náročnosti budov. Nedávno vláda schválila novelu zákona o hospodaření energií. Změny se týkají hlavně průkazů energetické náročnosti pro prodávané budovy. Povinnost uvádět hodnotu energetického průkazu mají realitní kanceláře. Pokud jim majitel nemovitosti ověřenou kopii PENEB nedodá, realitní kancelář u inzerátu uvede nejhorší energetickou třídu, tedy G. Je tedy ve vlastním zájmu prodejce energetický průkaz dodat, protože třída G může zhoršit možnosti prodeje.

Výhodou realitních kanceláří je, že většinou vědí, jak prodávanou nemovitost prezentovat a nafotit. I když, při prohlížení některých inzerátů to tak opravdu nevypadá. Proto platí, jestli se Vám něco nelíbí, braňte se, stěžujte si a chtějte nápravu.

dokumentyKdyž konečně najdete zájemce o koupi Vašeho bytu, sepište s ním rezervační smlouvu a nechte si zaplatit rezervační poplatek. V případě, že proces prodeje bude mít na starosti realitní kancelář, tak se o rezervační smlouvu postará. Mějte ale nad vším dohled a nenechávejte vše na realitce. Minimálně si všechny dokumenty podrobně přečtěte a zkontrolujte. To samé platí i o kupní smlouvě. Oba dokumenty se zpracovávají na míru každé nemovitosti, takže zapomeňte na vzory z internetu.

 

Komentáře