Ohodnoťte nás.

Dnes bych se s Vámi chtěl podělit o výsledky jedné velmi zajímavé studie, kterou prováděla Hypoteční banka. Zkoumala, podle čeho lidé vybírají nemovitost. Dříve jsem si myslel, že pro většinu lidí je důležitá dopravní dostupnost, občanská vybavenost – takové ty praktické věci. Ale zjistil jsem, že se naprosto mýlím. Opět se mi potvrdilo, že nákup nemovitosti je emocionální záležitost. Na otázku „Co čekáme od vysněného bydlení?“ nejvíce lidí odpovědělo: „Dostupnost přírody“. Také mám přírodu rád, ale upřímně řečeno – jak často se pracující člověk, který se stará o děti, dostane do přírody? Na druhém místě pak bylo „Místo pro relax, psychický odpočinek“, třetí příčku obsadil „Prostor pro setkávání s přáteli a rodinou“. Není to zvláštní, že si vlastně vybíráme bydlení pro návštěvy a ne pro sebe? 

S tímto pak kontrastuje to, s čím se setkávám ve své praxi. Dříve se lidé stěhovali z města do „přírody“, satelitních měst. Pomáhal jsem jim s financováním bydlení. Často se ke mně vrací a toto bydlení prodávají a kupují naopak nemovitost zpátky v Praze. Aby nemuseli každý den dojíždět, dovážet děti do škol, řešit neustálé zácpy na silnicích. A přitom občanskou vybavenost před nákupem nemovitosti nikdo neřeší. K tomu se každý musí (bohužel) dopracovat sám, svými zkušenostmi. 

Ve studii se dále zabývali tím, jaké vybavení požadujeme od té naší nové nemovitosti. Na prvním místě (celkem logicky) byl samostatný pokoj pro každé dítě, druhé místo obsadila terasa. Ale už třetí místo překvapilo – krb. A v těsném závěsu byl bazén. A teď opět něco z mé praxe – klienti, kteří si pořizují svojí druhou, třetí nebo další nemovitost říkají, že už nikdy (po předchozí zkušenosti) by si nepořídili domů krb ani bazén. Spousta práce a málo užitku. Ale i zde platí, že co si kdo nevyzkouší na vlastní kůži, tomu nevěří. 

A nakonec poslední výsledky z uvedené studie. Víte, kolik lidí potvrdilo, že jejich současné bydlení zcela odpovídá jejich snům? Je to celých 32%. Těmto lidem gratuluji a doufám, že nás bude jen přibývat.

Komentáře