Koupě nemovitosti – jak najít tu správnou?
5 (100%) 2 hlas[ů]

Koupě nemovitosti zahrnuje spousty informací a potřebných opatření. Mnozí z Vás již možná slyšeli, že nemovitosti musíte posuzovat podle 3 hlavních kritérií: poloha, poloha, poloha. Já bych Vám doporučil zaměřit Vaší pozornost na 5 hlavních kritérií, podle kterých byste měli vybírat vhodné nemovitosti ke koupi.  

A která to jsou?  Jsou to: poloha, motivace prodávajícího, stav nemovitosti, cena a financování. Každé kritérium si po prohlídce oznámkujte body od 0 do 5, kde 5 je naprosto ideální.  

Koupě nemovitosti

Nemovitost – jak najít tu správnou? Zdroj obrázků: www.lumaxart.com

     

Poloha www.lumaxart.com

Umístění nemovitosti

1. Poloha

Zeptejte se sami sebe: chtěl bych tady skutečně bydlet? Kolik bych na tomto místě byl ochoten za nemovitost zaplatit? Hodnoťte i kvalitu adresy, kdo bydlí v sousedství, množství a kvalitu zeleně, čistotu ulice i domu, blízkost služeb a dopravní dostupnost, hlučnost. Jak je to s parkováním? Zkuste si také představit, jak bude dům a jeho okolí vypadat za 20 let.  

 

Motivace prodávajícího

Motivace prodávajícího

2. Motivace prodávajícího

Proč asi současný majitel nemovitost prodává? Zjistěte pravý důvod. Je ochotný slevit z nabídkové ceny nebo je neústupný? Vzbuzuje ve Vás důvěru nebo ostražitost? Odpovídá dobrovolně na Vaše otázky, nebo máte pocit, že chce něco zatajit?  

Stav nemovitosti

Stav nemovitosti

3. Stav nemovitosti

Důkladně si prohlédněte nabízenou nemovitost. Zkuste odhadnout, kolik budete muset nainvestovat do úprav a oprav, aby to bylo skutečně na bydlení, jaké chcete. A jak dlouho budou úpravy trvat (platíte již hypotéku a navíc musíte asi bydlet i v jiné nemovitosti, za kterou také platíte)? O kolik by rekonstrukce zvýšila tržní hodnotu? Zaměřte se také na vnější vzhled nemovitosti. Technický stav doporučuji vždy nechat zkontrolovat stavebním technikem, který najde to, co Vy nevidíte. Na odstranění vad se vždy musíte dohodnout ideálně před podpisem kupní smlouvy, ale nejpozději před předáním nemovitosti. Jinak je pozdě.  

Cena

Cena

4. Cena

Porovnejte  si kupní cenu s průměrnou cenou dalších bytů v okolí, třeba na Srealitách. Pokud je nabídková cena nižší alespoň o 10 %, dejte nemovitosti maximum bodů, tedy 5. Je-li nabídková cena naopak vyšší o více než 10 %, zkuste vyjednat férovou cenu, jinak nedávejte více než 1 bod.

Financování

Financování

5. Financování

Jak můžete zaplatit vybranou nemovitost? Spěchá současný majitel a potřebuje pouze hotovost, nebo v klidu můžete zaplatit hypotékou? Je byt v osobním vlastnictví a lze na něj bez problémů vzít úvěr, nebo je to družstevní byt, bez možnosti převodu do OV? Vázne na nemovitosti zástava či exekuce?

Vaše bodové hodnocení pak sečtěte za každou nemovitost, kde jste měli prohlídku. Získá-li vámi vytipované bydlení méně než 20 bodů, nekupujte ji. Vhodné nemovitosti musí mít 20 – 25 bodů. Dopředu Vás upozorňuji, že většina nemovitostí nesplní Vaše požadavky. Ale hledejte skutečně to, co chcete. Taková nemovitost si pak bude lépe držet cenu. A pokud budete spokojeni Vy, tak i v případě pronájmu získáte stabilní příjem a „dobré“ nájemníky. 

Komentáře