Jak postupovat při koupi nemovitosti
3 (60%) 3 hlas[ů]

Koupě nemovitosti

Koupě nemovitosti Obrázky: www.lumaxart.com

Vybírejte s rozmyslem Obrázek: www.lumaxart.com

Vybírejte s rozmyslem

1. Vybírejte s rozmyslem
Jestli jste se rozhodli pro koupi nemovitosti, prohlédněte si nabídky na internetu a následně si pár již vybraných nemovitostí prohlédněte osobně. Sepište si parametry, jak by Váš nový byt měl vypadat, kde by měl být a jaké další náležitosti by měl splňovat. Dejte hlavy dohromady a poraďte se se známými nebo s rodinou. Často lidé například zapomínají na parkovací místa. V ceně bytu nemusí být přímo garážové stání, ale třeba při koupi bytu si obhlédněte, jestli se dá po sedmé hodině večer v okolí zaparkovat. Více zkušeností a rad najdete zde.

2. Zvolte způsob financování
Některé realitní kanceláře Vám mohou nabídnout i zprostředkování hypotečního úvěru. To však není výhoda, protože celý případ pak řeší nezkušený pracovník, který zná úvěry u jedné či dvou bank.  A bohužel nemá komplexní přehled o možnostech, co Vám různé banky mohou poskytnout – na míru Vašim potřebám. Doporučuji specialistu, který se na hypotéky zaměřuje a má přehled o celém trhu. Ten vám předloží více nabídek a již od počátku řeší Vaše potřeby. Realitní kancelář Vám třeba může zajistit vrácení rezervačního poplatku, ale s podmínkou, že zaplatíte vyšší poplatek za zprostředkování úvěru, nebo že Vám zvýší úrokovou sazbu, ale o tom Vy samozřejmě nevíte.

Poplatky za hypotéku Zdroj: www.hypoindex.cz

Poplatky za hypotéku
Zdroj: www.hypoindex.cz


3. Hypotéka 

Pokud se chystáte financovat bydlení hypotečním úvěrem, nehleďte jen na úrokovou sazbu. Ta může být opravdu výhodná, ale přidružené poplatky mohou transakci prodražit. Někdy je po započtení drahých pojištění, kreditní karty a dalších extra věcí úrok dražší až o 0,7%. Přestože na počátku byl velmi výhodný. Některé banky už nabízí zprostředkování hypotéky bez poplatku, ale to není jediná platba, která se hypotéky týká. Základní podmínkou pro poskytnutí jakéhokoliv hypotečního úvěru je ručení nemovitostí v odpovídající ceně. Za odhad nemovitosti nemusíte platit nic, nebo až sedm tisíc korun. Jak správně zvolit hypoteční úvěr je určitě běh na dlouhou trať. Vždy se dívejte na to, zda úvěr řeší Vaše potřeby (flexibilita splácení, čerpání bez faktur při rekonstrukci, dlouhá fixace atd.) a pak vždy řešte výši kompletní splátky včetně všech poplatků. Samotný úrok je často sekundární.

4. Platba
Už máte vybraný byt, banka Vám přiklepla hypotéku, ale co teď? Musíte majiteli bytu poslat jak své prostředky (pokud si ovšem neberete 100% hypotéku), tak zajistit zaslání vypůjčených peněz od banky. Při úschově peněz složí kupující peníze pro prodávajícího na úschovu. Až při naplnění předmětu obchodu a splnění všech podmínek smlouvy jsou peníze uvolněny prodávajícímu. Svěřit své peníze na tuto dobu můžete do notářské, advokátní či bankovní úschovny. Jiné varianty nedoporučuji.

 

Převzetí nemovitosti

Převzetí nemovitosti

5. Převzetí bytu
Jestliže vše dopadlo, jak mělo, získali jste hypotéku a majitel bytu dostal slíbené peníze, můžete si byt převzít. Většinou má majitel na vystěhování 14 dní od doručení peněz na jeho účet. Při převzetí bytu si ale vše zkontrolujte. Zapište si stavy plynoměru, vodoměru a elektroměru. Budete to potřebovat při přehlášení energií na Vaše jméno. Ve smlouvě byste také měli mít uvedeno, co všechno se považuje za součást bytu. Například by si předchozí majitel neměl odmontovat pákové baterie, záchodové prkénko ani vysadit dveře do pokojů.

 

Chcete poradit, jak postupovat při koupi nemovitosti? Podívejte se na toto video! Rád bych se s Vámi podělil o své zkušenosti a dal alespoň základní rady, na co si dát pozor a jak některým chybám předejít. Navštivte nás také na webu: www.realitnivyjednavac.cz Jsme i na Facebooku: https://www.facebook.com/realitnivyjednavac Budeme se na Vás těšit. http://youtu.be/Z_5vOXJ0t6o

Komentáře