Ohodnoťte nás.

Byt nebo dům už máte zajištěný, poctivě splácíte hypotéku a najednou přijde kamarád, že potřebuje, abyste se mu zaručili za půjčku. Pro vás to v tuhle chvíli nic neznamená, ale každé ručení si rozmyslete. Můžete z toho mít větší problémy než ze špatně vybrané vlastní půjčky.

Vlastní půjčku si člověk většinou ohlídá a pokud nemá finanční problémy, měl by ji bez větších starostí zvládat splácet po celou dobu trvání. Horší je to v případě, když se člověk rozhodne někomu ručit. Nemůžete na svého kamaráda každý měsíc dohlížet a ptát se ho, jestli splátku zaplatil.

Mnohé ručitele ani nenapadne, že když udělají dobrý skutek, může se za pár let obrátit proti nim. Pokud dlužník přestane půjčku splácet, automaticky přechází povinnost splácení na ručitele. Takovou chybu udělal před pár lety pan Jiří. Ručil svému kamarádovi z dětství za půjčku ve výši 1,2 milionu korun, ale kamarád po nějaké době přestal půjčku splácet. Dluhy pak přešly na Jiřího, který si kvůli tomu nemůže pořídit vlastní bydlení. Svého rozhodnutí velmi lituje.

Deset let jsem neměl pořádnou dovolenou, a přestože mi brzy bude 40 let, dosud bydlím v pronajatém bytě a jezdím starým autem. K tomu všemu moji přítelkyni po šesti společných letech přestalo bavit neustálé šetření a splácení cizích dluhů, takže jsem zůstal sám,“ svěřuje se Jiří.

Vyvázat se z ručení jen tak nejde

Ručitelského závazku může ručitele zbavit soud nebo za sebe musíte najít náhradu. To ale rozhodně není nic jednoduchého. Z ručitelství se lze vyvázat pouze na základě rozhodnutí soudu, ve kterém vyvázání musí přikázat bance, To se však podle tuzemských bank zřejmě v České republice ještě nestalo. Další možností by mohlo být i to, že si dlužník najde jiného ručitele se stejnou bonitou, jako byl ten ručitel předchozí.

Před závazky ručitele vás neochrání ani smrt dlužníka. „Jestliže by k ní došlo, přechází dluh na jeho dědice. Ti však odpovídají za dluh zemřelého pouze do výše nabytého dědictví. Jinak je povinností ručitele uhradit celý dluh nebožtíka,“ upřesnil advokát ze serveru Poradnaveritele.cz.

Kdy se využívá ručení?

Tento druh zajištění půjčky se používá například u překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření. K ručení je potřeba smlouva mezi ručitelem a věřitelem, pro kterou zákon nepředepisuje zvláštní formu. Co musí být, však písemné je prohlášení ručitele, že závazek za dlužníka splní. Teprve tímto prohlášením vzniká ručitelský závazek.

Souhlas dlužníka s ručením není třeba, ale v praxi je nejčastějším případem ten, kdy ručitele nabízí právě dlužník, který má zájem na tom, aby mu věřitel poskytl určité prostředky. Jinak ale ručení může vzniknout i bez vědomí dlužníka.

Ručíš? Splácíš

Jiří však s ručením souhlasil, takže dluhy svého kamaráda musí teď splácet. Je-li předmětem ručení půjčka na bydlení, může v dané nemovitosti dlužník bydlet a dluh za něj v podstatě musí splácet ručitel. Než tedy podepíšete smlouvu o ručení kamarádovi nebo příbuznému, uvažujte, co by se všechno mohlo stát a jestli je to opravdu dobrý nápad.

Komentáře